Version française English version Chinese version
Home
Places
Tournament
Schedule
Travel/lodgings
Players
Players support
Partners




Seat allocation

The seat allocation per country is defined in accordance with the World Mahjong Organization. For EMA member countries, the seat allocation is defined according to EMA Quotas, as defined in this page : http://mahjong-europe.org/ranking/BasicsQuotas.html.


The official quotas for the WMC 2019 will be published on this page from May 1st, 2019 : http://mahjong-europe.org/ranking/quotas_MCR.html.


Registration process

The registration of players participating to WMC 2019 is managed by each national organization of represented countries. Each national organization or contact point shall centralize registration forms and registration fee of their participating players.


April 1st, 2019 : Officialization of quotas – First round of registration

On this date, the following quotas are officialized :
- Repartition of seats per country outside of EMA zone
- Total number of seats for EMA zone


For non-EMA countries

From April 1st, non-EMA countries can start registering their players to the WMC 2019.


For EMA countries

From April 1st, 2019, EMA members can communicate the list of interested players. However, the seat allocation within EMA countries will be defined on May 1st, 2019. From May 1st, 2019, EMA countries can officially register their players. Formal registration of EMA players will be accepted only after this date.


Registration of players

For the registration of players from a participating country to be complete, the following are mandatory :
- Recapitulative form
- Registration form of each participant and his ID photo
- Payment of the corresponding registration fee for participating players (in Euros)


When the list of participating players is complete - at latest on May 31st - the recapitulative form and individual forms must be sent to 6thwmc2019@gmail.com.


May 31st, 2019 : Deadline for first round of registration

At this date, if some provisioned seats are left vacant by a country, they shall be redistributed by WMO and EMA within countries that filled their quotas in the first round of registration.


June 1st, 2019 : Publishing of participants list on the WMC 2019 website

The list of participants registered to the WMC 2019 is published on wmc2019.mahjongclubdurhone.fr


June 1st, 2019 : Second round of registration


August 31st : End of registration process


Payment

Payment of registration fee must be coordinated by each national organization. Each national organization shall perform one transfer per round of registration.
Account owner : MAHJONG CLUB DU RHONE
IBAN : FR98 2004 1010 0715 9620 6E03 855
BIC : PSSTFRPPLYO


Payment of registration fee must be proceed in Euros to avoid exchange rates.


In case of impossibility, Payment is made in US dollars, plus 2% to cover currency exchange rates.




Cancellation and refund

In case of registered player shall cancel his participation to the WMC 2019, the registered player must inform his national organization, who will try to find a replacement player.
If a replacement player is found, the national organization sends the corresponding individual form.
If no replacement player is found, the seat left vacant is reallocated to another country.
After October 1st, if no remplacement player is found, the registration fee is not reimbursed to the national organization.






The list of participants will update as registrations progress. To register, you must contact your federation. The list can be sorted by clicking on the column headers.


Number Last name First name Flag Country
195
ZAHARADNIK  Mickael  Allemagne   
NOLTING  Bino  Allemagne   
SCHNIER  Jürgen  Allemagne   
HAHN  Timur  Allemagne   
BANSEMER  Silke  Allemagne   
GONG  Yixin  Allemagne   
FISCHER  Dagmar  Allemagne   
BEESE  Peter  Allemagne   
SCHAFER  Anne  Allemagne   
10  VOLLMANN - GAO  Qian  Autriche   
11  RIEGLER  Helmut  Autriche   
12  NEUWIRTH  Franz  Autriche   
13  MYSLIVEC  Otto  Autriche   
14  FRISCHENSCHLAGER  Elisabeth  Autriche   
15  TSCHINKEL  Norbert  Autriche    Go to the top
16  RIHA  Andreas  Autriche   
17  DE ROOCK  Chris  Belgique   
18  DERMOUT  Jos  Belgique   
19  KOPMANIS  Rudy  Belgique   
20  VERHEYDEN  Marieke  Belgique   
21  WECKHUYZEN  Tine  Belgique   
22  VAN DAMME  Peter  Belgique   
23  VANDERBIST  Wenda  Belgique   
24  SWEE LENG  Lim (Willie)  Canada   
25  XIAOPING  Guo(Mimi)  Canada   
26  KAIJING  Sui (Cynthia)  Canada   
27  TIANMING  Li (Tom)  Canada   
28  JIANXIN  Ma (Max)  Canada   
29  RUJIN  Xu (Steve)  Canada   
30  YUNYING  Lin (Tammy)  Canada    Go to the top
31  CHI  Zhang (Leo)  Canada   
32  OLSEN  Ting Fang  Danemark   
33  CHRISTENSEN  Tina  Danemark   
34  CHEN KOLD  Shi Hua  Danemark   
35  BAHIANO STEENHOLM  Isabel  Danemark   
36  CHRISTIANSEN  Freddy  Danemark   
37  ROSTVED-ANBERG  Frank  Danemark   
38  AMADOR LORENTE  Eduardo  Espagne   
39  AYLLON  Antonio  Espagne   
40  ESCASO GIL  Hector  Espagne   
41  MORENO MERINO  José  Espagne   
42  RIOS NAVARRO  Raul  Espagne   
43  CASTELLANO RIVAS  Maria Del Pilar  Espagne   
44  RUBIO RODRIGUEZ  Luis Eduardo  Espagne   
45  TUNEZ HEREDIA  Samuel  Espagne    Go to the top
46  VEGA DE LA IGLESIA SORIA  Ernesto  Espagne   
47  SHPILMAN  Anna  Fédération de Russie   
48  SHPILMAN  Aleksei  Fédération de Russie   
49  SAVELYEV  Vladislav  Fédération de Russie   
50  NESTER  Tatyana  Fédération de Russie   
51  LUGANNIKOV  Denis  Fédération de Russie   
52  KVASHA  Ilya  Fédération de Russie   
53  LAVRENIUK  Irina  Fédération de Russie   
54  SIMONOVA  Svetlana  Fédération de Russie   
55  STEPANOV  Vladimir  Fédération de Russie   
56  STEPANOVA  Anna  Fédération de Russie   
57  TEREKHIN  Vladimir  Fédération de Russie   
58  USHAKOVA  Elena  Fédération de Russie   
59  VASILIEV  Sergey  Fédération de Russie   
60  VERIK  Elena  Fédération de Russie    Go to the top
61  IVANOV  Andrey  Fédération de Russie   
62  RYZHANINA  Irina  Fédération de Russie   
63  GOPTAREVA  Tatyana  Fédération de Russie   
64  GOLIKOVA  Natalia  Fédération de Russie   
65  DANILEVSKAYA  Alla  Fédération de Russie   
66  CHICHIGINA  Natalya  Fédération de Russie   
67  CHICHIGIN  Andrey  Fédération de Russie   
68  CHERNYKH  Anastasiya  Fédération de Russie   
69  GAUCHER  Fabien  France   
70  FONGUE  Simon Bounkéo  France   
71  EA  Anthony  France   
72  DUBOZ  Simone  France   
73  DI DOMENICO  Corine  France   
74  DI DOMENICO  Annabel  France   
75  GUTSCHE  Sven-Hendrik  France    Go to the top
76  HERDIER  Romain  France   
77  HUANG  Shuyao  France   
78  LEFEBVRE  Christophe  France   
79  MANZO  Annie  France   
80  MANZO  Bruno  France   
81  PARRIAUD  Jean-François  France   
82  PAUSE  Annick  France   
83  DESCAMPS  Florent  France   
84  D'ANGELO  Christiane  France   
85  PFEIFFER  Matthieu  France   
86  RATSIMANDRESY  Joel  France   
87  AGUERRE  Cédric  France   
88  ARNAUD  Caroline  France   
89  AUBRUN  Daniel  France   
90  BARBET  Jean Louis  France    Go to the top
91  BERTHOMMIER  Sandra  France   
92  BOIDIN  Hélène  France   
93  BONDOIN  Sandra  France   
94  BONMALAIS  Eric  France   
95  CADI  Johanna  France   
96  CHEUNG-AH-SEUNG  Lucile  France   
97  CHOUX  Anne  France   
98  CLAUDEL  Thierry  France   
99  PETIT  Frédéric  France   
100  PFEIFFER  Ji Li  France   
101  DE KERGOMMEAUX  Erwan  France   
102  TAN  Vincent  France   
103  YOU-SEEN  Vincent  France   
104  BOIVIN  Olivier  France   
105  UGO  Jean Claude  France    Go to the top
106  TOUSSAINT  Kevin  France   
107  DRAUX  Apolline  France   
108  BARRATAULT  Maria  France   
109  ROY  Olivier  France   
110  RAVEL  Judith  France   
111  DE KERGOMMEAUX  Loïc  France   
112  RAK  Agnès  France   
113  RAK  Cyrille  France   
114  HARGITAI  Ildikó  Hongrie   
115  SAVINI  Elena  Italie   
116  GORI  Stefania  Italie   
117  PORRATI  Serena  Italie   
118  LORENZI  Marco  Italie   
119  MONTEBELLI  Marco  Italie   
120  PLEBANI  Angela  Italie    Go to the top
121  RIJOFF  Stefano  Italie   
122  SERIO  Danilo  Italie   
123  GAVELLI  Luca  Italie   
124  FOSCHI  Marco  Italie   
125  PALMISANO  Oscar  Italie   
126  ENFI  Laura  Italie   
127  PECE  Franca  Italie   
128  FOSCHI  Elisa  Italie   
129  MARTINI  Francesco  Italie   
130  BAGNOLI  Maurizio  Italie   
131  BATTAGLINI  Francesca  Italie   
132  BAZZOCCHI  Marco  Italie   
133  FERRUZZI  Giacomo  Italie   
134  TASSINARI  Ombretta  Italie   
135  KOJIMA  Yoshitaka  Japon    Go to the top
136  WAKABAYASHI  Noboru  Japon   
137  KITAI  Junko  Japon   
138  TANI  Motoo  Japon   
139  SAITO  Noriko  Japon   
140  OIKE  Midori  Japon   
141  MIYAGAWA  Kyoko  Japon   
142  MIYAGAWA  Junichi  Japon   
143  MIYAKE  Kazutoshi  Japon   
144  KOSHINO  Nobuko  Japon   
145  YOSHIMOTO  Shingo  Japon   
146  AOKI  Mikio  Japon   
147  TSUKANO  Masako  Japon   
148  CHIBA  Kyoko  Japon   
149  HASHIDO  Hikonori  Japon   
150  HIBI  Shoji  Japon    Go to the top
151  ISHIMOTO  Akira  Japon   
152  ISHIMOTO  Etsuko  Japon   
153  ITO  Chieko  Japon   
154  DE JONG  Joke  Pays-Bas   
155  KEYL  Anneke  Pays-Bas   
156  VAN DER LINDEN  Ad  Pays-Bas   
157  VAN DER LINDEN  Pauline  Pays-Bas   
158  LIPS  Marjoleine  Pays-Bas   
159  VAN DEN NIEUWENDIJK  Marjan  Pays-Bas   
160  VAN DEN NIEUWENDIJK  Twan  Pays-Bas   
161  VAN OORSOUW  Anja  Pays-Bas   
162  VAN THIEL  Martin  Pays-Bas   
163  VAN OORSOUW  Mattheu  Pays-Bas   
164  OUDSHOORN  Jacqueline  Pays-Bas   
165  SOMMERS  Olav  Pays-Bas    Go to the top
166  DE JONG  Zeger  Pays-Bas   
167  HOOGLAND  Ans  Pays-Bas   
168  HEIJN  Berry  Pays-Bas   
169  WESTDIJK  Diana  Pays-Bas   
170  MEIJER-KAL  Wil  Pays-Bas   
171  BALKUM  Eric  Pays-Bas   
172  VAN BALKUM  Luuk  Pays-Bas   
173  BOEKSTAAF  Dennis  Pays-Bas   
174  BROERS  Eveline  Pays-Bas   
175  CROEZE  Marianne  Pays-Bas   
176  CROEZE  Jaap  Pays-Bas   
177  VAN DER HEIDE  Yvonne  Pays-Bas   
178  DE VOS  Barry  Pays-Bas   
179  CHABELSKA  Katarzyna  Pologne   
180  MACHADO  Rui Manuel  Portugal    Go to the top
181  DUCKWORTH  John  Royaume-Uni   
182  RASHAD  Mysha Eiliyah  Singapour   
183  LIM  Melvin  Singapour   
184  LEE  Jun  Singapour   
185  RIDELL  Annika  Suède   
186  RANEFALL  Petter  Suède   
187  HENRIËT  Moa  Suède   
188  FAHLSTRÖM  Emma  Suède   
189  HUMBERT  Luc  Suisse   
190  LANG  Bo  Suisse   
191  JACQUART  Nathalie  Suisse   
192  HÊCHE  Gérard  Suisse   
193  FELDER  Mei Hwa  Suisse   
194  CHASSOT  Frédéric  Suisse   
195  CANOVA PUTINIER  Anna  Suisse    Go to the top




The list of substitures can be sorted by clicking on the column headers.

Last name First name Flag Country
1
SAVELYEVA  Natalya  Fédération de Russie   



Home
Places
Tournament
Schedule
Travel/lodgings
Players
Players support
Partners


For any question or request for information, contact the organizers


Pictures : Beaujolais landscape / games festival of Villefranche-sur-Saône